News
Enter

 

O czym mówią nasze włosy?

Napisane przez
O czym mówią nasze włosy?

Jak nakarmić pamięć?

Napisane przez
Jak nakarmić pamięć?
Dlaczego warto mieć olej w głowie?

DLACZEGO STRES POWODUJE TRĄDZIK?

Napisane przez
DLACZEGO STRES POWODUJE TRĄDZIK?
Z czego wycisnąć zdrowie i szczęście?
Ile ważą pierwiastki naszego ciała?
Nadmierna waga nie jest tylko problemem natury estetycznej. To kłopot, który oddziałuje na nasze zdrowie – zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych przewlekłych chorób. Czas zebrać siły i zacząć działać. Bo jeśli nie teraz to kiedy?
Współczesny styl naszego życia nie sprzyja dobremu i zdrowemu funkcjonowaniu. Pośpiech oraz stres odbijają się na naszym zdrowiu, a brak czasu oraz złe nawyki żywieniowe dodatkowo pogarszają sytuację, obciążają układ pokarmowy, a szkodliwe substancje zalegając na ściankach jelit, przedostają się do krwioobiegu i atakują poszczególne organy. Drugą kategorią niebezpieczeństw są mikroorganizmy i pasożyty, które często rozwijają się w naszym organizm
Jagody acai (Euterpe oleracea) nazwane jagodą palmy brazylijskiej to owoce pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Południowej, których prozdrowotne właściwości w XIX wieku odkryły plemiona amazońskie.
Wiosną męczy Cię katar, podrażnienie gardła i oczu, uczucie zmęczenia… Wszystko zrzucasz na stan grypopochodny, typowy dla wiosny, tymczasem to nic innego niż… alergia. Zatem co, wiosną co czwarty Polak nosi w kieszeni? Chusteczki higieniczne…, raczej mało skuteczna obrona przed alergią…

Wszystko o witaminie D

Napisane przez
Witamina D jest jedyną witaminą, którą organizm człowieka może wytwarzać samodzielnie. Tak naprawdę jest to związek steroidowy produkowany z cholesterolu (czasami nazywany prohormonem).
Człowiek i świnka morska, tak jak i niektóre nietoperze i małpy, nie potrafią same wytwarzać witaminy C. W ich przypadku konieczne jest zatem dostarczanie jej z zewnątrz.
Sezon grypy i zimowego przeziębienia rozpoczęty
CZYLI JAK TO ZROBIĆ, BY… CHCIAŁO SIĘ CHCIEĆ Żadnych wymówek! Od dzisiaj jestem sumienny, szczęśliwy, dokładny i punktualny. Nie zostawiam niczego na ostatnią chwilę, a projekty kończę od ręki. Tyle razy to sobie obiecywałeś. A potem jeszcze większe rozczarowanie, stres, poczucie beznadziei i kompletny brak wiary w siebie… Albo jak mówią psychologowie stracone wraz z wolnym weekendem poczucie skuteczności i sprawczości. Co z tą motywacją? Czemu śp
Witalność latem i nie tylko
Święta za nami. Dojadamy jeszcze resztki świątecznych przysmaków i myślimy sobie „Znów nie udało się postanowienie nieprzejadania się”. Ale... jak można było nie ulec pokusom suto zastawionego stołu wyjątkowymi smakołykami… nawet jeśli były kaloryczne i ciężkostrawne. Postanowienie dużo ruchu też nie bardzo nam wyszło… ale w końcu aura też nie sprzyjała odejściu od stołu.

Odmładzanie

Napisane przez
Mając świadomość jak duże znaczenie dla naszego komfortu psychicznego ma nasz wygląd, każdy pragnie jak najdłużej zachować urodę, smukłą sylwetkę, sprawność fizyczną, zdrowie i długowieczność.

Jabłka w profilaktyce chorób ?

Napisane przez
Od 1620 roku znane jest powiedzenie: “an apple a day keeps the doctor away”, (unikniemy wizyty u lekarza, gdy będziemy spożywali jabłka). Jabłka mogą być konsumowane w stanie świeżym, w postaci przetworzonej jak np. soki i napoje jabłkowe. Owoce te są bogate w biologicznie czynne związki, wśród których za główne substancje prozdrowotne uważa się błonnik i związki fenolowe.

Witamina D w organizmie

Napisane przez
Ocenia się że około 70% populacji europejskiej ma niedobory witaminy D1. Z czego to wynika? Między innymi z położenia geograficznego, słabego nasłonecznienia w miesiącach jesienno – zimowych oraz stosowania kremów z filtrem UV podczas opalania latem. Ponadto synteza skórna witaminy D maleje z wiekiem i jest niższa u osób otyłych oraz o ciemnej karnacji.

Bioflawonoidy

Napisane przez
„Flawonoidy z uwagi na ich aktywność biologiczną znane są pod nazwą bioflawonoidów, dawniej określane również jako witamina P, a ze względu na budowę chemiczną nazywane polifenolami… Do najczęściej występujących związków fenolowych należą flawonoidy, wśród których dominują glikozydy, takie jak: kwercetyna, kempferol, apigenina i rutyna…

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Napisane przez
Zbliża się wiosna – w promieniach słońca świat staje się coraz piękniejszy, przyroda budzi się do życia. Wiosenne słońce daje nam energię, ale bezlitośnie odsłania wszystkie mankamenty naszej skóry, niedoskonałości figury i otaczającego nas środowiska. Dlatego o tej porze roku tradycyjnie porządkujemy nasze domy – sprzątamy, myjemy okna, usuwamy zbędne przedmioty z piwnic i strychów.
Podwyższony poziom homocysteiny w osoczu krwi (hiperhomocysteinemię) uznano za niezależny czynnik ryzyka rozwoju: chorób sercowo-naczyniowych (zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz udaru mózgu), chorób neurodegeneracyjnych (m.in. choroby Alzheimera oraz Parkinsona), wad rozwojowych płodu spowodowanych uszkodzeniem cewy nerwowej, zagrożenia poronieniem oraz nowotworów (szczególnie raka jelita grubego).

Pokonaj alergię

Napisane przez
Pierwsze opisy alergii pokarmowej pojawiły sie w 375 r p.n.e. Hipokrates po raz pierwszy opisał egzemę i alergię na mleko i sery. Potem znajdujemy opisy nietolerancji koziego mleka podane przez Galena (129-199 r.) . W 1808 roku Robert Willan opisał przypadki pacjentów z objawami pokrzywki po spożyciu migdałów i grzybów. W 1906 roku Clemens von Pirquet i Bela Shick wykazali , że w pewnych okolicznościach nie dochodzi u człowieka do rozwoju prawidł

Kwas foliowy

Napisane przez
Kwas foliowy jest jasno żółtą substancją rozpuszczalną w wodzie. Stosunkowo łatwo rozpada się pod wpływem podwyższonej temperatury i światła słonecznego. Nawet wskutek stosowania zwykłych metod obróbki kulinarnej produktów zawierających kwas foliowy, jego poziom obniża się znacznie.

Pokonaj stres

Napisane przez
Stres jest reakcją obronną organizmu która umożliwiła ludziom w czasach pierwotnych walkę lub ucieczkę w sytuacji zagrożenia. W dzisiejszych czasach reakcja organizmu jest podobna, lecz rzadko związana jest z zagrożeniem. Najczęściej wystarczy trudna rozmowa, egzamin czy inne napięcie emocjonalne, które nie związane jest z zagrożeniem, by wyzwolić reakcję stresową.

Koenzym Q 10

Napisane przez
Koenzym Q10 nazwany eliksirem młodości robi zawrotną karierę. Odkrycie działania substancji nazwanej koenzymem Q10 oznaczało rewolucyjny przełom w nauce i przyniosło Nagrodę Nobla dla profesora Petera Mitchella w 1978 r. Koenzym Q 10 która występuje w całym organizmie, spełnia rolę katalizatora procesów metabolicznych odpowiadając za 95 % całej energii naszego ciała. A ponieważ bez energii nic się nie może dziać, spadek ilości wytwarzanego ko

Odkwaszanie organizmu

Napisane przez
Na początek przypomnienie z chemii – oznaczenie pH to miarą kwasowości lub zasadowości roztworu czyli potencjał wodoru – cechą określającą, czy w roztworze znajduje się nadmiar jonów wodorowych H+ – odczyn kwaśny, czy nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- – odczyn zasadowy, czy też są one w równowadze – odczyn obojętny.
Wapń – w organizmie obok roli budulcowej dla kośćca, odgrywa zasadniczą rolę w procesach fizjologicznych i biochemicznych. U osoby dorosłej, w ciągu doby z kości wydziela się do płynów ustrojowych i krwiobiegu ok. 800-1000 mg wapnia i tyle samo powinno odłożyć się w nich ponownie.

Chorzy na własne życzenie

Napisane przez
Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 70% chorób ma źródło w złym odżywianiu. Na liście chorób dietozależnych, prócz otyłości, cukrzycy drugiego typu i chorób krążenia, jest kilkadziesiąt nowotworów. Gdybyśmy chcieli słuchać lekarzy i ludzi nauki, żylibyśmy dłużej i o wiele bardziej komfortowo niż się to dzieje powszechnie.