News
Enter

 
Święta za nami. Dojadamy jeszcze resztki świątecznych przysmaków i myślimy sobie „Znów nie udało się postanowienie nieprzejadania się”. Ale... jak można było nie ulec pokusom suto zastawionego stołu wyjątkowymi smakołykami… nawet jeśli były kaloryczne i ciężkostrawne. Postanowienie dużo ruchu też nie bardzo nam wyszło… ale w końcu aura też nie sprzyjała odejściu od stołu.

Odmładzanie

Napisane przez
Mając świadomość jak duże znaczenie dla naszego komfortu psychicznego ma nasz wygląd, każdy pragnie jak najdłużej zachować urodę, smukłą sylwetkę, sprawność fizyczną, zdrowie i długowieczność.

Jabłka w profilaktyce chorób ?

Napisane przez
Od 1620 roku znane jest powiedzenie: “an apple a day keeps the doctor away”, (unikniemy wizyty u lekarza, gdy będziemy spożywali jabłka). Jabłka mogą być konsumowane w stanie świeżym, w postaci przetworzonej jak np. soki i napoje jabłkowe. Owoce te są bogate w biologicznie czynne związki, wśród których za główne substancje prozdrowotne uważa się błonnik i związki fenolowe.

Witamina D w organizmie

Napisane przez
Ocenia się że około 70% populacji europejskiej ma niedobory witaminy D1. Z czego to wynika? Między innymi z położenia geograficznego, słabego nasłonecznienia w miesiącach jesienno – zimowych oraz stosowania kremów z filtrem UV podczas opalania latem. Ponadto synteza skórna witaminy D maleje z wiekiem i jest niższa u osób otyłych oraz o ciemnej karnacji.

Bioflawonoidy

Napisane przez
„Flawonoidy z uwagi na ich aktywność biologiczną znane są pod nazwą bioflawonoidów, dawniej określane również jako witamina P, a ze względu na budowę chemiczną nazywane polifenolami… Do najczęściej występujących związków fenolowych należą flawonoidy, wśród których dominują glikozydy, takie jak: kwercetyna, kempferol, apigenina i rutyna…

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Napisane przez
Zbliża się wiosna – w promieniach słońca świat staje się coraz piękniejszy, przyroda budzi się do życia. Wiosenne słońce daje nam energię, ale bezlitośnie odsłania wszystkie mankamenty naszej skóry, niedoskonałości figury i otaczającego nas środowiska. Dlatego o tej porze roku tradycyjnie porządkujemy nasze domy – sprzątamy, myjemy okna, usuwamy zbędne przedmioty z piwnic i strychów.
Podwyższony poziom homocysteiny w osoczu krwi (hiperhomocysteinemię) uznano za niezależny czynnik ryzyka rozwoju: chorób sercowo-naczyniowych (zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz udaru mózgu), chorób neurodegeneracyjnych (m.in. choroby Alzheimera oraz Parkinsona), wad rozwojowych płodu spowodowanych uszkodzeniem cewy nerwowej, zagrożenia poronieniem oraz nowotworów (szczególnie raka jelita grubego).

Pokonaj alergię

Napisane przez
Pierwsze opisy alergii pokarmowej pojawiły sie w 375 r p.n.e. Hipokrates po raz pierwszy opisał egzemę i alergię na mleko i sery. Potem znajdujemy opisy nietolerancji koziego mleka podane przez Galena (129-199 r.) . W 1808 roku Robert Willan opisał przypadki pacjentów z objawami pokrzywki po spożyciu migdałów i grzybów. W 1906 roku Clemens von Pirquet i Bela Shick wykazali , że w pewnych okolicznościach nie dochodzi u człowieka do rozwoju prawidł

Kwas foliowy

Napisane przez
Kwas foliowy jest jasno żółtą substancją rozpuszczalną w wodzie. Stosunkowo łatwo rozpada się pod wpływem podwyższonej temperatury i światła słonecznego. Nawet wskutek stosowania zwykłych metod obróbki kulinarnej produktów zawierających kwas foliowy, jego poziom obniża się znacznie.

Pokonaj stres

Napisane przez
Stres jest reakcją obronną organizmu która umożliwiła ludziom w czasach pierwotnych walkę lub ucieczkę w sytuacji zagrożenia. W dzisiejszych czasach reakcja organizmu jest podobna, lecz rzadko związana jest z zagrożeniem. Najczęściej wystarczy trudna rozmowa, egzamin czy inne napięcie emocjonalne, które nie związane jest z zagrożeniem, by wyzwolić reakcję stresową.

Koenzym Q 10

Napisane przez
Koenzym Q10 nazwany eliksirem młodości robi zawrotną karierę. Odkrycie działania substancji nazwanej koenzymem Q10 oznaczało rewolucyjny przełom w nauce i przyniosło Nagrodę Nobla dla profesora Petera Mitchella w 1978 r. Koenzym Q 10 która występuje w całym organizmie, spełnia rolę katalizatora procesów metabolicznych odpowiadając za 95 % całej energii naszego ciała. A ponieważ bez energii nic się nie może dziać, spadek ilości wytwarzanego ko

Odkwaszanie organizmu

Napisane przez
Na początek przypomnienie z chemii – oznaczenie pH to miarą kwasowości lub zasadowości roztworu czyli potencjał wodoru – cechą określającą, czy w roztworze znajduje się nadmiar jonów wodorowych H+ – odczyn kwaśny, czy nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- – odczyn zasadowy, czy też są one w równowadze – odczyn obojętny.
Wapń – w organizmie obok roli budulcowej dla kośćca, odgrywa zasadniczą rolę w procesach fizjologicznych i biochemicznych. U osoby dorosłej, w ciągu doby z kości wydziela się do płynów ustrojowych i krwiobiegu ok. 800-1000 mg wapnia i tyle samo powinno odłożyć się w nich ponownie.

Chorzy na własne życzenie

Napisane przez
Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 70% chorób ma źródło w złym odżywianiu. Na liście chorób dietozależnych, prócz otyłości, cukrzycy drugiego typu i chorób krążenia, jest kilkadziesiąt nowotworów. Gdybyśmy chcieli słuchać lekarzy i ludzi nauki, żylibyśmy dłużej i o wiele bardziej komfortowo niż się to dzieje powszechnie.